Donegal County Council Logo
Home > Your Council > CommunicationsOffice > Press Releases > Donegal Sports Star Awards Nominations

11/01/2016 - Donegal Sports Star Award nominees announced

The Donegal Sports Star committee has released the list of nominees for the 2015 Awards function, which takes place in the Mount Errigal Hotel on Friday 29th January.

 

It’s going to be a very special night for the organization, which will be marking its 40th anniversary with some very special guests being lined up for the occasion.

 

Over 190 names have been listed for awards in 40 categories so it’s been an extremely busy time for the judging panel who will finalise the list of winners over the next couple of weeks.

 

At this stage just two people athlete Kieran Murray from Ramelton and Buncrana golfer Oliver Doherty know that they will definitely be receiving awards on the night.

Doherty won a silver medal at the World Special Olympics in Los Angeles at the end of July giving him the Special Athlete category award. Meanwhile in August there was double gold for Murray at the World Transplant Games in Argentina. Murray who is a kidney transplant recipient was first in the 5k and 1,500 metres and also took bronze in the 800m at the global games. It means that the Milford A.C. man who resides at Tully Mountain will be the winner of the Transplant category for the second year in a row.

 

For further information on the Donegal Sports Star Awards go to www.donegalsportsstarawards.ie  or visit Facebook 

 

 

2015 Donegal Sports Star Awards Nominees

 

Appreciation

Adrian Glackin, Glenswilly

Finn Harps Schools Programme

John Wilkie, Dromore, Letterkenny

Mary Martin, Finn Valley Fit 4 Life, Cloghan Mick Murphy, Glenswilly William Boyle, Cumann Na gCurach, Gaoth Dobhair

 

Athletics

Anne Marie McGlynn, Letterkenny A.C.

Hugh Gallagher, Carrigart

Mark English, UCD A.C.

Mary McLoone, Tirconaill A.C.

 

Badminton

Chloe Magee, Raphoe

Joshua Magee, Raphoe

Rachael Darragh, Raphoe

Sam Magee, Raphoe

 

Basketball

Andrew McGeever, Letterkenny Blaze / Ravens & St. Vincent’s / DCU

Katherine Kelly, Letterkenny Blaze

Laura Kealy, Letterkenny Blaze

Pádraig McGettigan, Letterkenny Blaze & St. Eunans College

Seán McGettigan, Letterkenny Blaze / Ravens, North Star & St. Eunans College

 

Boxing

Brett McGinty, Oakleaf A.B.C.

Donna Barr, Twin Towns Boxing Club

Labhaoise Clarke, Carndonagh A.B.C.

Maeve McCarron, Carrigart A.B.C.

Mark McCole, Dungloe A.B.C.

 

Clay Pigeon Shooting

Paddy Brown, Carrigans & St. Johnston Gun Club Gareth Warren, Carrigans & St. Johnston Gun Club Jim Doherty, Newtowncunningham

 

Cycling

Amanda Gallagher, Errigal Cycling Club

Ciara Doogan, Errigal Cycling Club

Shauna McFadden, Letterkenny

 

Darts

John Flood, Milford

Jordan Boyce, Newtowncunningham

Paddy Boyce, Newtowncunningham

 

Equestrian

Erin Crawford, Castlefin

Gavin Harley, Rathdonnell, Letterkenny

Kenneth Graham, Muff

Mary Devine, Letterkenny

Tyrone Flanagan, Castlefin

 

GAA

Amy Boyle Carr, Glenties

Emer Gallagher, Termon

Frank McGlynn, Glenfinn

Geraldine McLaughlin, Termon

Paddy McBrearty, Kilcar

Treasa Doherty, Carndonagh

 

Golf

Brendan McGrath, Letterkenny

Jack Duffy, Buncrana Golf Club

Oliver Doherty, Buncrana

 

Gymnastics

Eilíse McLaughlin, Letterkenny

Patrick Quinlivan, Letterkenny

 

Hockey

Alexander Tinney, Raphoe Hockey Club

Ben Wallace, Raphoe Hockey Club

Matthew Lecky, Raphoe Hockey Club

 

Hurling

Jamsie Donnelly, Seán MacCumhaill’s

Mark Callaghan, Setanta

Ronan McDermott, Burt

 

Martial Arts

Brian “Barney” Coyle, Ramelton

Ciarán Crawford, Lifford

Dean McDaid, Bridgend

Elaine Dullaghan North West Shotokan Karate Club Joseph Duffy, Burtonport & Wales

 

Mind Sports

Billy Kelly, Illies, Buncrana

John Joe McGee, Buncrana

 

Motor Cycling

Caolán Irwin, Kilmacrennan

Rhys Irwin, Kilmacrennan

 

Motor Sport

Declan Gallagher, Ardara & Ryan Moore, Letterkenny

Donagh Kelly, Frosses & Kevin Flanagan, Newtowncunningham

Keilan Woods, Convoy

Manus Kelly, Glenswilly & Donal Barrett, Milford

Rory Kennedy, Letterkenny

 

Pool/Snooker

Aidan Devenney, North West Snooker Club, Letterkenny

Ronan Whyte, North West Snooker Club, Letterkenny

Shaun Sharkey, Dungloe

 

Power Lifting

John Watson, Letterkenny

Maria McShane, Raphoe

Paulina Coleman, Stranorlar

Sinead Doherty, Letterkenny

 

Primary School

Dooish N.S., Ballybofey

Kilmacrennan N.S.

Scoil an Aingil Choimheádaí, Keadue, Burtonport

Scoil Náisiúnta An Choimín, An Chlochán

Scoil Naomh Fiachra, Illistrin

Scoil Mhuire gan Smál, Leitir Ceanainn

Scoil Mhuire N.S., Ramelton

 

Primary School Sports Boy

Adam Mc Daid, St. Mura’s N.S., Tooban, Burnfoot

Boyd Russell, Gartan N.S., Churchill

Luke Mag Fhloinn, Scoil Náisiúnta An Choimín, An Chlochán

Mícheal Ó Raghallaigh, Scoil Náisiúnta, Ghort a’ Choirce

Oisín Farren, Gaelscoil Adhamhnáin, Leitir Ceanainn

Oisin Kelly, Kilmacrennan N.S.

Oisín Marley, Dromore N.S., Crossroads, Killygordon

Oran Wallace, Scoil Chróine, Dungloe

Remy Moran, Scoil Fhionáin, An Fál Carragh

 

Primary School Sports Girl

Caoimhe Nig Fhloinn, Scoil Náisiúnta An Choimín, An Chlochán

Keeva Thompson, Dooish N.S., Ballybofey

Natasha Doherty, St. Baithin’s N.S., St. Johnston

Precious Aduaka, Scoil Mhuire gan Smál, Leitir Ceanainn

Rachel Gallagher, St. Naul’s N.S., Keelogs, Inver

Shannen Ní Chuinneagáin, Gaelscoil Adhamhnáin, Leitir Ceanainn

 

Primary School Sports Teacher

Fionnuala Diver, Dooish N.S., Ballybofey

Irene Mc Fadden, Scoil Mhuire gan Smál, Leitir Ceanainn

Michael Regan, Scoil Mhuire, Glenties

Orla Sullivan, Scoil Mhuire N.S., Ramelton

 

Rowing

Caitriona Solan, Cumann Ramhaíochta Tráighéanach

Hudie Coyle, Cumann Na GCurrach Cloich Cheann Fhaola

Sinead Jennings, Letterkenny

 

Rugby

Joseph Dunleavy, Letterkenny

Katie Norris, Moville

Larissa Muldoon, Cappry, Ballybofey

Nora Stapleton, Fahan

 

Secondary School

Coláiste Ailigh, Leitir Ceanainn

Loreto Secondary School, Letterkenny

Mulroy College, Milford

 

Secondary School Sports Boy

BJ Banda, Royal & Prior Comprehensive School, Raphoe

Danny Rodgers, Rosses Community School, Dungloe

Fergus Cox, Scoil Mhuire, Buncrana

Gareth Doherty, St. Columba’s College, Stranorlar

Georgie Kelly, Scoil Mhuire, Buncrana

Ian Brennan, St. Columba’s College, Stranorlar

Jack Blake, St. Columba’s College, Stranorlar

James Kelly, Royal & Prior Comprehensive School, Raphoe

James Loughrey, Crana College, Buncrana

Seosamh Ó Donnléibhe, Coláiste Ailigh, Leitir Ceanainn

 

Secondary School Sports Girl

Aine Kerr, Deele College, Raphoe

Áine McGettigan, Loreto Secondary School, Letterkenny

Arlene Crossan, Loreto Secondary School, Letterkenny

Bridget McDyre, Rosses Community School, Dungloe

Caoimhe Walsh, Mulroy College, Milford

Ciana Brogan, Loreto Secondary School, Letterkenny

Emma Harvey, Loreto Secondary School, Letterkenny

Jade Leeper, St. Columba’s College, Stranorlar

Janine Boyle, St. Columba’s College, Stranorlar

Katherine Kelly, Loreto Secondary School, Letterkenny

Kirsty Mc Ilwaine, Coláiste Ailigh, Leitir Ceanainn

Laura Kealy, Loreto Secondary School, Letterkenny

Marie O'Reilly Loreto Secondary School, Letterkenny,

Mya Alcorn, Loreto Secondary School, Letterkenny

Nicole Gordon, Carndonagh Community School

Shauna McFadden, Loreto Secondary School, Letterkenny

Tyler Toland, Deele College, Raphoe

Zoe Green, Mulroy College, Milford

 

Secondary School Sports Teacher

Deirdre Mannering, Loreto Secondary School, Letterkenny

Keith Ó Comhain, Coláiste Ailigh, Leitir Ceanainn

Sean McFadden, Mulroy College, Milford

 

Soccer

Billy Junior Banda, Finn Harps

Corrie-Lee Bogan, Castlefin

Raymond Foy, Finn Harps

Zoe Green, Lagan Harps

Zoe McGlynn, Lagan Harps

 

Special Athlete

Oliver Doherty, Buncrana

 

Special Recognition

Gary Mc Cullagh, Raphoe Boxing Club

Mike Kelly, Raphoe (Target Shooting)

Ollie Horgan, Finn Harps

Paul McCarron, Rathmullan (Fencing)

Shaun Stewart, Creeslough (Adventure Racing)

6 Peaks 3 Days Team, Ramelton

St. Eunan's 4 For Féile 2015 Sports Project

 

Surf Lifesaving

Paddy Bond, Letterkenny

Sarah Meehan, Ballyshannon

Triona McMenamin Letterkenny

 

Swimming

Eadaoin O'Raw, City of Derry Swimming Club Karen Crawford, Letterkenny (Open Water Swimming)

 

Team

Ballybofey & Stranorlar Golf Club (Mens J.B. Carr Team)

Cumann Ramhaíochta Tráighéanach

Mixed Team Donegal Ladies U-14 GAA Team

Donegal Schoolboys 2002 Soccer Squad

Donegal Senior Ladies GAA Team

Donegal Surf Lifesaving European Masters Team

Finesse Gymnastics Senior Display Team

Finn Harps Finn Valley Vikings Power Lifting Team

Inishowen Football League Oscar Traynor Team

Letterkenny Golf Club Seniors Men Team

Letterkenny Under 16 Boys Medley Relay Swimming Team

St. Catherine's Football Club, Killybegs

St. Eunan's Under 14 Boys Football Team

The Three Rivers Shotokan Club, Lifford

 

Team Manager/Coach

Davy McLaughlin, Donegal Senior Ladies GAA Team

Diarmuid O’Brien, Inishowen Football League Oscar Traynor Team

John W. McNulty, Ballybofey & Stranorlar Golf Club (Mens J.B. Carr Team)

Lawrence Hegarty, Buncrana GAA

Mick Coleman, Finn Valley Vikings Power Lifting

Ollie Horgan, Finn Harps

Peter O’Donnell, Raphoe A.B.C.,

Teresa McDaid, Irish Cross Country Coach

 

Transplant Athlete

Kieran Murray, Milford A.C.

 

Triathlon

Aidan Callaghan, Letterkenny 24-7 Triathlon Club John Cannon, Letterkenny 24-7 Triathlon Club John Connaghan, Letterkenny 24-7 Triathlon Club Paul Rutherford, Sligo Sean McFadden, Letterkenny A.C., Siobhan Gallagher, Letterkenny 24-7 Triathlon Club

 

 

Rate this Page

Select an option below

-->

Map Services

Map Portal

  • Rennet Image
  • NPPR Logo
  • Donegal Gathering Logo
  • Donegal Tourism Logo
  • Donegal Diaspora Logo
  • Public Art logo
  • Regional Cultural Centre logo
  • Spaceial logo
  • IrishWater
  • LEO